Jaką pościel kupić do mieszkania na wynajem krótkoterminowy - Innova BnB

Akademia

Przystępna wiedza dla właścicieli mieszkań na wynajem!

Jaką pościel kupić do mieszkania na wynajem krótkoterminowy

Krótkoterminowy wynajem apartamentów zawsze wiąże się z decyzją o wyborze pościeli. Temat z jednej strony wydaje się prozaiczny. To w końcu tylko pościel. Ale kiedy pomyślimy, że goście mogą się często zmieniać, a pościel trzeba co chwilę prać, sprawa robi się warta uwagi. Jaką pościel kupić do apartamentów, żeby było z nią jak najmniej problemów? I jak dbać o tę, którą już mamy?

Wybór pościeli zależy od kilku czynników. Powinniśmy wziąć pod uwagę między innymi to, ile mamy apartamentów, jak często będą zmieniać się goście i czy korzystamy z pralni z maglem.

W przypadku, gdy sami pierzemy i suszymy pościel, najlepszym wyborem jest wysokojakościowa kora, której nie trzeba prasować. Trzeba jednak pamiętać, że nawet droższe zestawy nie są nieśmiertelne – dość często psują się np. zamki błyskawiczne, a materiał w końcu się zużywa.

Ile pościeli zakupić?

To zależy przede wszystkim od tego, ile mamy łóżek. Przy typowym wynajmie krótkoterminowym mamy średnio miesięcznie 10-12 zmian gości. Jeśli mamy dwa łóżka dwuosobowe i trafią nam się 3 jednodniowe pobyty pod rząd, widzimy, że minimalna ilość kompletów to 8.

Pierwszy pobyt – 2 komplety,

Drugi pobyt  – 2 komplety,

Trzeci pobyt- 2 komplety,

Czwarty pobyt – kolejne 2 komplety – bo z pralniami różnie bywa i nie zawsze udaje się otrzymać nasze pranie po 3 dniach.

Jeśli chcemy spać spokojnie, to najlepiej mieć aż 10 kompletów pościeli – wówczas możemy mieć świadomość, że pościeli nie zabraknie.

Standardowo na łóżko dwuosobowe 160×200 musimy dobrać komplet pościeli z dużą kołdrą (nawet 200×200) oraz dwiema poduszkami. Alternatywnie dobrym rozwiązaniem jest zaopatrzenie się w dwie mniejsze kołdry (140×200) i dwie poduszki. Dzięki temu możemy mieć pewność, że goście będą mieli komfort snu w przypadku, gdy nie są parą i muszą spać w jednym łóżku.

Prześcieradło dopasowujemy bezpośrednio do rozmiarów łóżka. Jeśli decydujemy się na prześcieradło na gumce, musimy wziąć pod uwagę grubość materaca (są prześcieradła dostosowane do bardzo grubych materaców).

Jaki kolor i gramaturę pościeli wybrać?

Jeśli mamy większy przemiał gości i korzystamy z pralni (zobacz też: jak wybrać pralnię), dobrze sprawdzi się pościel hotelowa z adamaszku – jest stosunkowo niedroga i łatwo dostępna. W internecie (np. na Allegro) jest duży wybór ofert hurtowni.

Najtańsza jest cienka pościel o gramaturze 150, niestety dość szybko zużywa się i żółknie. Można przemyśleć zakup tej o większej gramaturze i w innym niż biały kolorze (mimo że biały jest najpopularniejszy).

Biała pościel to klasyka, lecz jest też mało praktyczna. Warto postawić na przykład na kolor jasnoszary – również prezentuje się efektownie, a przy tym łatwiej go utrzymać.

 

Okiem praktyka


Pościel o większej gramaturze (np. 165) będzie trwalsza i przyjemniejsza w użyciu, ale jest też cięższa i przy dużych ilościach wpłynie na koszt prania. Z tego powodu rekomenduje się ją raczej z myślą o dłuższych pobytach. Gościom zostającym na 1-2 dni najlepiej zostawić lżejszą pościel.

 

Leasing pościeli jako alternatywa dla wynajmujących apartamenty

Leasing pościeli może zainteresować gospodarzy apartamentów, gdyż firma, od której wypożyczamy tekstylia sama zajmuje się transportem oraz praniem. Pozwala to zaoszczędzić czas i zoptymalizować koszty.

Jest to opcja, z której warto korzystać przede wszystkim w okresie największego obłożenia apartamentów, a także wtedy, kiedy nie mamy miejsca do magazynowania pościeli.

Stawki ustalane są indywidualnie z firmą zajmującą się wypożyczaniem pościeli – cena zależy od tego, ile tekstyliów potrzebujemy i na jaki okres. Większość firm w cenie ujmuje już pranie i dowóz.

Zobacz też: Mieszkaniowy rentier jest nagi