Wczesny check in i późny check out - jak nimi zarządzać? - Innova BnB

Akademia

Przystępna wiedza dla właścicieli mieszkań na wynajem!

Wczesny check in i późny check out – jak nimi zarządzać?

Goście, którzy korzystają z krótkoterminowego najmu apartamentów, muszą pamiętać o ustalonych przez obiekt godzinach zameldowania i wymeldowania. Ustawienie tych godzin zależy wyłącznie od decyzji gospodarza. Standard to check in między 10:00 a 12:00 i check out między 14:00 a 16:00.

Czas pomiędzy wyjazdem jednych a przyjazdem kolejnych gości przeznaczony jest na przygotowanie apartamentu do ponownego wynajęcia (trzeba więc w zależności od ilość apartamentów oraz osób sprzątających dobrze go oszacować). Gospodarz może określić na przykład, że check in może nastąpić po godzinie 15:00, check out przed 11:00, a goście będą mieć problem ze zmieszczeniem się w tym przedziale czasowym. Co wtedy, gdy goście proszą o niestandardowe pory zakwaterowania?

Wcześniejsze zameldowanie i późniejsze wymeldowanie

Najczęściej zadawane przez gości pytania dotyczą właśnie niestandardowych pór przybycia lub wyjazdu. Widełki czasowe są określone w ofercie, lecz nie zawsze będzie to zgodne z planem dnia gościa. Jego samolot może lądować wcześnie rano, a wtedy do tej 15:00 nie będzie miał się gdzie podziać.

Pewną sztuką jest pogodzenie potrzeb obu stron. Gospodarz może mieć inne apartamenty do posprzątania oraz różne zobowiązania w ciągu dnia i dlatego trudno mu udostępnić lokum wcześniej, niż napisał w ogłoszeniu. Gość z kolei zachodzi w głowę, co ma ze sobą począć przez kilka godzin, obłożony bagażami.

Okiem praktyka


Powszechnie stosowaną praktyką jest wymuszanie przez gości wcześniejszego check in i późniejszego check out, najchętniej bez dopłat. Warto więc być asertywnym, ale też miłym oraz wyjaśnić, że sprzątamy zawsze porządnie i to wymaga czasu. Jeśli zaś gość chciałby wyjechać o 16, to wymaga to od nas zablokowania kolejnej doby. Możemy to oczywiście zrobić z niewielkim rabatem, np. 20% (jest szansa, że uda nam się w ostatniej chwili sprzedać tę dobę).

Nie warto ulegać takim prośbom i zgadzać się na przedłużenie bez opłat – w końcu to nasz biznes. A goście wcale nie wystawiają złych opinii tylko dlatego, że się im odmówiło bezpłatnego przedłużenia pobytu.

 

Co zrobić, kiedy gość prosi o niestandardowe pory zakwaterowania?

Jest kilka możliwości, które można zastosować w takim wypadku.

  • Gospodarz często po prostu idzie na rękę gościowi (np. jeśli stosuje opcję rezerwacji dzień wcześniej) i uzgadnia z zespołem sprzątającym inne pory pracy albo wręcz zmienia własne plany na dany dzień (co niestety wymaga sporo zachodu i nie zawsze będzie możliwe)
  • Jeśli mamy gdzie przechować bagaż, możemy poinformować o tym gości. Część z nich chętnie skorzysta z przechowalni i poczeka do ustalonej godziny.
  • Co w przypadku, gdy gość prosi o duże przesunięcie czasowe, na przykład wyjazd o 15? Może być tak, że w praktyce będzie to dla nas oznaczać zablokowanie kolejnej doby. Wtedy stosowane są dodatkowe opłaty.
  • Pamiętajmy, że gościowi można też po prostu odmówić. Napięty grafik nie zawsze pozwoli nam na elastyczność. Ustalone godziny zaś są po to, żeby się ich trzymać.

Jak naliczyć dodatkowe opłaty za wczesny check in i późny check out:

Booking – odpowiadasz na zapytanie gościa o niestandardowe pory zakwaterowania. Możesz wybrać opcję „zaakceptuj bezpłatnie” lub „zaakceptuj za dopłatą” – wpisując kwotę. Jednak samo pobranie kwoty jest zwykle problematyczne, bo opłaty nie przechodzą automatycznie. Musimy umówić się z gościem na przekazanie gotówki lub przelew.

Airbnb – to proste, gdyż wystarczy wybrać opcję „poproś gościa o pieniądze”, wpisać kwotę (np. 20 zł) i opisać, że chodzi o wczesny check in lub późny check out.

 

Rozmowy o niestandardowych porach przyjazdu i wyjazdu nie należą do przyjemności. Na szczęście tę dodatkową i dość niewdzięczną pracę da się zautomatyzować dzięki usłudze Innova BnB.