Wynajem krótkoterminowy w Warszawie. Analiza rynku - Innova BnB

Akademia

Przystępna wiedza dla właścicieli mieszkań na wynajem!

Wynajem krótkoterminowy w Warszawie. Analiza rynku

Warszawa staje się coraz atrakcyjniejszym miastem dla turystów. Rośnie nie tylko liczba atrakcji – gości z zagranicy przyciągają również liczne konferencje, targi i odbywające się w stolicy spotkania biznesowe. To sprawia, że kwitnie najem krótkoterminowy. Apartamenty do wynajęcia przez Airbnb czy Booking.com stają się coraz popularniejsze.

Booking.com oferuje w Warszawie 2902 obiektów, w których możemy się zakwaterować, z czego 2524 to apartamenty. Na Airbnb apartamentów na krótkoterminowy najem jest jeszcze więcej – ich ilość sięga 5268. Warszawski rynek jest o tyle atrakcyjny, że tu sezon trwa praktycznie przez cały rok (w przeciwieństwie na przykład do nadmorskich miejscowości).

Ruch nie jest jednak taki sam przez cały czas – apartamenty na wynajem są nieco mniej obłożone od listopada do marca. Najgorsze są styczeń i luty – w czasie ferii mieszkańcy wyjeżdżają, a biznes zapada w krótki sen zimowy. Największe obłożenie przypada na wrzesień.

Wynajem krótkoterminowy w Warszawie – statystyki

Średnie obłożenieNajmniejsze obłożenie jest w styczniu (45%), a największe we wrześniu (76%).
Apartamenty w rozmiarachNajwięcej do wynajęcia jest apartamentów z jedną sypialnią – prawie 2300. Na drugim miejscu są apartamenty typu studio (ponad 1000 do wynajęcia), a na trzecim apartamenty z dwiema sypialniami (ponad 800).
Średnia cena za dobęŚrednia dla całego roku wynosi 198 zł za dobę. Ceny za wynajem różnią się w zależności od miesiąca.
Dostępność43% apartamentów jest dostępnych do wynajęcia przez cały rok, 34% przez 1-3 miesiące w roku, a 25% przez 10-12 miesięcy. Większość (56%) jest stale wynajęta przez 1-3 miesiące w roku.
Wzrost liczby rezerwacjiRoczny wzrost liczby dokonanych rezerwacji wynosi 65%. W 2017 dokonano ich w sumie 8961, a w 2018 – 12681.
Aktywni gospodarze AirbnbAktywnych gospodarzy jest 2493.

 

Najwięcej mieszkań na wynajem krótkoterminowy znajduje się w okolicy centrum. Im dalej od śródmieścia, tym mniejszy wybór. Zdecydowanie przeważają całe apartamenty na wynajem (jest ich 4373), pojedynczych pokoi jest mniej (808), co wyraźnie pokazuje trend na rynku krótkoterminowego najmu.

rynek najmu krótkoterminowego warszawa

Na fioletowo zaznaczone całe apartamenty do wynajęcia, na niebiesko – pokoje.

Wynajem apartamentów na krótki termin w Warszawie – podsumowanie

Pierwotny charakter najmu przez Airbnb polegał na tym, że wynajmowaliśmy wolny pokój w swoim mieszkaniu lub całe mieszkanie podczas naszej nieobecności. Dziś jest coraz więcej firm, które zarządzają kilkoma lub kilkunastoma mieszkaniami, a goście coraz częściej wybierają taką formę zakwaterowania zamiast tradycyjnych hoteli czy hosteli. Wciąż jednak większość osób wynajmujących na Airbnb ma tylko jedno mieszkanie, które jest dostępne wyłącznie sezonowo (przez 1-3 miesiące w roku) – np. wynajmowane na krótkie pobyty tylko w wakacje, a przez pozostałą część roku – na krótki termin.