Czy wspólnota mieszkaniowa może zakazać najmu krótkoterminowego? - Innova BnB

Czy wspólnota mieszkaniowa może zakazać najmu krótkoterminowego?

Wynajmujący krótkoterminowo obawiają się coraz większej presji na regulację ich biznesu. Dużo mówi się o tym, że rząd pracuje nad nowymi przepisami zmuszającymi właścicieli mieszkań na wynajem krótkoterminowy do rejestracji obiektów w gminach, płacenia podatków według określonych zasad oraz spełnienia szeregu wymogów, np. przeciwpożarowych. Teraz dochodzą również obawy o zakazy najmu krótkoterminowego przez wspólnoty. Czy rzeczywiście jest czego się obawiać?

To fakt, że wspólnota może mieć coś przeciwko wynajmowaniu mieszkania na krótki termin. Z punktu widzenia lokatorów budynku, duża rotacja nowych osób to obniżone bezpieczeństwo. Gdy coś się stanie, nie wiadomo, kogo pociągnąć do odpowiedzialności. Istnieją również obawy o to, że hałaśliwi goście nie będą szanować ciszy nocnej i powszechnie przyjętych dobrych obyczajów.

Sąd pozwolił na krótkoterminowy najem

Jedna ze wspólnot w Krakowie wprowadziła do regulaminu zapis zabraniający najmu krótkoterminowego. Chciała także, aby w przypadku gdy właściciel mieszkania przyjmuje kogoś do siebie na dłużej niż tydzień, podawał do wspólnoty jego numer telefonu.

Mieszkające tam małżeństwo odwołało się do sądu i wygrało prawomocnie. Sąd uznał zakaz prowadzenia najmu jako sprzeczny zarówno z przeznaczeniem lokalu mieszkalnego, jak i z interesem właścicieli. Natomiast obowiązek podawania zarządcy numeru telefonu lokatora, który zostaje na dłużej niż tydzień, poważnie narusza prawa właściciela lokalu. Sąd apelacyjny podtrzymał te decyzje.

Podsumowując, nawet jeśli wspólnota miałaby pretensje z powodu wynajmowania lokalu na krótkie terminy, nie może niczego zakazać. Usług hotelowych w lokalach mieszkalnych rzeczywiście nie wolno prowadzić – ale to nie jest to samo, co zgodny z prawem krótkoterminowy wynajem.

Czy deweloper może zakazać wynajmu krótkoterminowego?

Ostatnio pokawiły się głosy o tym, że niektórzy deweloperzy na etapie sprzedaży mieszkań dodają do umowy zapis o tym, że mieszkanie może być przeznaczone tylko do celów mieszkaniowych. Warto uważać na to przy podpisywaniu umowy, bo potem wspólnota może robić nam problemy, gdy zaczniemy ruszać z wynajmem krótkim. Choć oczywiście zapis można zaskarżyć jako sprzeczny z naszym prawem dysponowania własnością. Jednak jeśli widzimy, że deweloper ma takie podejście i nie chce zrezygnować z zapisu, warto poszukać innego miejsca na naszą inwestycję (są budynki, w których wręcz zachęca się do kupowania mieszkań z przeznaczeniem na najem ).

Okiem praktyka


Krótki najem często jest postrzegany jako problematyczny, ale to niesprawiedliwa ocena. W praktyce bardzo rzadko zdarza się grupa hałaśliwych imprezowiczów. Jeśli 95% gości to osoby grzeczne, ciche i dbające o porządek, to statystycznie lepiej mieć w sąsiedztwie takie mieszkanie, niż długoterminowo wynajmujących studentów, którzy non-stop imprezują i nie zamierzają się szybko wyprowadzić.